فنر قوی (راهنمای خرید فنر قوی یا سوپر فنر)

فنر قدرتمند

فنر قوی یا فنر قدرتمند یک واژه عامیانه است و منظور گوینده فنر با ضریب ثابت بالا است. طبق قانون هوک، میزان نیرویی که فنر ایجاد میکند و یا میزان مقاومتی که فنر در مقابل جمع شدن از خود نشان می دهد متناسب با میزان جمع شدن فنر و ضریب ثابت فنر است.

در فرمول زیر

F=K*X

F=نیرویی که فنر ایجاد می کند

K=ضریب ثابت فنر

X=جابجایی یا مقدار جمع شدن فنر

 

در حقیقت فرمول فوق نشان می دهد اگر به مقدار X میلیمتر فنر را جمع کنیم و ضریب ثابت فنر عدد K باشد نیرویی برابربا F ایجاد  خواهد شد.

با مقدار جابجایی ثابت (با یک میزان جمع شدن فنر) اگر مقدار ضریب ثابت فنر افزایش پیدا کند نیروی فنر افزایش می یابد بنابراین می توان گفت آن چیزی که به طور عامیانه آن را فنر قوی یا ضعیف می نامیم همان ضریب ثابت فنر است. بنابراین اگر ما به دنبال یک فنر قوی هستیم منظورمان این است که نیاز به یک فنر با ضریب ثابت فنر بالا داریم.

ضریب ثابت فنر به جنس آلیاژ فلزی که فنر از آن ساخته می شود و ابعاد مفتولی که فنر را از آن می سازند و تکنولوژی ساخت آن بستگی دارد.

 

سوپر فنر

اصطلاح سوپر فنر نیز اشاره به فنر قالب با ضریب ثابت بالا دارد. در صنعت فنرهایی وجود دارند که برای کاربردهای ویژه ای ساخته شده اند این فنر ها طوری طراحی و ساخته شده اند که می توانند مقدار نیروی بالایی را در یک فضای کوچک ایجاد نمایند در حقیقت این فنر ها دارای ضریب ثابت بالایی هستند. شرکت Kalipyansan ترکیه، سازنده فنر قالب سازی صنعتی با ضریب ثابت بالا و خیلی بالا است. شرکت Kalipyansan ترکیه، این فنر ها را طوری طراحی و ساخته است که ضریب ثابت آنها در حد بالایی قرار دارد. علت بالا بودن ضریب ثابت فنر، در فنر های ساخت شرکت کالیب یان سان، انتخاب فولاد مناسب و تهیه آن از فولاد فروشان اروپایی و انجام عملیات حرارتی خاص و تولید فنر توسط دستگاه های اروپایی است. این فنرها از مفتول هایی با مقطع مستطیل ساخته شده اند (فنر های معمولی از مفتول هایی با مقطع گرد ساخته می شوند). به کارگیری مقطع مستطیل این امکان را به ما میدهد که حجم فلز بیشتری را در همان فضایی که فنر در آن قرار دارد مصرف کنیم و با این روش بتوانیم ضریب ثابت فنرقالب سازی را مجددا افزایش دهیم.

 

فنر فشار قوی

شرکت کالیپ یان سان ترکیه تولید کننده فنرهای قوی  (فنر با ضریب ثابت بالا) است. این فنرها به طور استاندارد از قطر 10 میلیمتر تا قطر 63 میلیمتر و از طول 25 میلیمتر تا 305 میلیمتر توسط این شرکت تولید می گردد. همچنین ضریب ثابت این فنرها که بر حسب نیوتن بر میلیمتر نشان داده میشود از حدود 3 نیوتن بر میلیمتر مربع تا حدود 1700 نیوتن بر میلیمتر مربع متغیر است.

شرکت Kalipyansan ترکیه مشخصات این فنر ها را در یک جدول جمع آوری نموده است با مراجعه به این جداول می‌توانید فنر با ضریب ثابت مورد نظر را بیابید. معمولاً مصرف‌کنندگان ابتدا نیروی فنر را محاسبه نموده و با توجه به نیروی فنر به دنبال فنر با ابعاد مناسب هستند. در این جداول امکان یافتن فنر مناسب با توجه به میزان نیروی مورد نیاز (نیروی درخواستی شما) و همچنین امکان یافتن فنر با قطر یا طول مشخص و داشتن نیروی مورد نیاز وجود دارد.

کاتالوگ فنر قالب

در این جدول تمامی مشخصات ابعادی، ضریب ثابت فنر و مقدار نیرویی را که می تواند تحمل کند به همراه ملاحظات دیگری که در طراحی مورد نیاز شما می باشد آورده شده است. در رابطه با استفاده از از جداول فوق توصیه می کنم فیلم فارسی “روش خواندن جداول استاندارد فنر قالب”  را ببینید. در این فیلم قسمت های مختلف جدول شرح داده شده است.

بعد از آشنایی با جدول می توانید فیلم فارسی (راهنمای انتخاب فنر قالب) را ببینید. در این فیلم با توجه به داشتن مقدار نیروی مورد نیاز میتوانید قطر و طول فنر مورد نظر خود را بیابید. همچنین با داشتن قطر و یا طول فنر و داشتن مقدار نیروی فنر میتوانید فنر مناسب را بیابید. با داشتن چند پارامتر شما قادر خواهید بود فنری را با قطر و طول مناسب انتخاب نمایید. همچنین در این فیلم توضیحاتی در رابطه با عمر فنر داده خواهد شد و توصیه شده فنر ها  را طوری انتخاب کنید که دارای عمر حداکثری باشند.

 

فنر با ضریب ثابت بالا

همانطور که گفته شد شرکت Kalipyansan ترکیه فنرهایی را با ضریب ثابت فنر بالا و خیلی بالا تولید می نماید در متن بالا اشاره شد که مشخصات این فنر ها در جداولی گردآوری شده است که این جداول را می توانید از pdf انتهای همین صفحه دریافت دارید. همچنین به منظور نصب راحت تر و دستیابی به عمر بیشتر برای فنرهای خود می توانید فیلم های فارسی”روش های نصب و نگهداری فنر قالب” و همچنین فیلم ” دلایل شکستن فنر قالب” را ببینید. با ملاحظه این فیلم ها و به کارگیری روش‌های آن میتوانید فنر با ضریب ثابت بالا انتخاب نموده و به طور صحیح از آن استفاده نمایید تا بتوانید هزینه های مربوطه را تا حد امکان پایین بیاورید.

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *