روش های نصب و نگهداری فنر قالب

نصب و نگهداری فنر قالب

در این فیلم چند راهکار برای نصب اصولی فنر قالب و راه های نگهداری از آن در جهت اینکه عمر بیشتری داشته باشند بیان شده است. فنر قالب یک کالای مصرفی بوده و با انجام دادن برخی از کار ها میتوان طول عمر آن را بیشتر و هزینه را کمتر کرد. همچنین جهت خرید فنر قالب با شماره تلفن 66396127 -021 تماس بگیرید.

فنر قالب چیست ؟

میزان جمع شوندگی فنر : حداکثر میزان جمع شوندگی فنر های قالب در دیتاشیت آن ها نوشته شده است و باید به عدد های نوشته شده در دیتاشیت توجه کرد و بیش از مقدار گفته شده فنر قالب جمع نشود. زیرا باعث کاهش عمر فنر میشود و فنر خاصیت خود را خیلی زود از دست میدهد. هرچه فنر های قالب کمتر جمع شوند طول عمر آن ها بیشتر خواهد بود و هرچه بیشتر جمع شوند طول عمر آن ها کوتاه تر خواهد بود.

همواره باید فشار کمی روی فنر باشد و نباید فنر در جای خود آزاد باشد : 

تولید کنندگان فنر قالب همیشه توصیه میکنند که همواره فشاری روی فنر قالب باشد ( عکس سمت راست ) و فنر قالب آزاد در جای خود نباشد ( عکس سمت چپ ). به این کار pre-load میگویند که در دیتاشیت فنر قالب نیز مقدار آن نوشته شده است. اگر pre-load رعایت نشود فنر میشکند. و یکی از نشانه های رعایت نکردن pre load شکسته شدن سر و ته فنر قالب است.

استفاده از یک نوع فنر هنگام استفاده ی چندتایی : اگر قرار است از دو یا چند فنر قالب استفاده شود باید همه ی آن ها از یک نوع رنگ و سایز باشند زیرا درصورت متفاوت بودن فنر های قالب فشار بین فنر ها به مساوی تقسیم نمیشود و ممکن است روی یک فنر فشار بیشتری وارد شود و در نتیجه باعث آسیب دیدن فنر های قالب میشود.

صاف بودن فشار وارد شده بر روی فنر های قالب : اگر فشار وارد شده به فنر به صورت کج وارد بشه احتمال شکستن فنر بالا میرود. در تمامی شرایط باید فشار بر روی فنر به صورت صاف وارد شود تا جلوی خطر های احتمالی گرفته شود. 

جهت خرید فنر قالب قرمز کلیک کنید

استفاده از بوش راهنما : اگر بنابه شرایطی مجبور به استفاده از دو فنر باهم هستیم ، به طوری که یک فنر داخل فنر دیگر باشد ، باید تضمین شود که این دو فنر هنگام کار کردن به یک دیگر برخورد نخواهند کرد. زیرا هرگونه برخورد موجب شکسته شدن فنر و یا خراب شدن آن میشود ، به همین دلیل توصیه میشود از بوش راهنما استفاده کرد تا جلوی این اتفاق را گرفت.

فنر هارا روی هم و یا پشت سر هم قرار ندهید : هنگامی که به فنری با طول بلند نیاز دارید ولی در دسترس نیست ، نباید دو فنر کوتاه را روی هم قرار بدهید. این کار را زمانی میتوانید انجام دهید که از پین راهنما استفاده کنید.

نصب فنر در داخل گاید راهنما یا دور میله : همیشه سعی کنید فنر ها را درون گاید راهنما قرار دهید ( عکس سمت راست ) و یا آن هارا طوری نصب کنید که یک میله درون آن باشد. این کار باعث افزایش طول عمل فنر میشود چرا که جلوی انحرافات را میگیرد و فنر شکسته نمیشود و طول عمر آن نیز افزایش میابد.

جهت خرید فنر قالب زرد کلیک کنید

استفاده از گاید راهنما هنگامی که طول فنر از 4 برابر قطر فنر بزرگ تر است : سازندگان فنر قالب توصیه میکنند هنگامی که طول فنر از چهار برابر قطر فنر بزرگ تر است باید حتما با استفاده از گاید راهنما از فنر استفاده کنید. چهار برابر قطر فنر < طول فنر

گاید مناسب جهت گذاشتن فنر داخل آن : اگر فنر قالب را درون گاید قرار میدهید به این نکته توجه کنید که لبه های گاید نباید تیز باشد و باید به شکل زیر باشند.

استفاده از میله هادی مناسب : میله ای را که درون فنر قالب قرار میدهید نباید تیز باشد.

تمیز کردن فنر قالب به صورت دوره ای : توصیه میشود فنر های قالب را به صورت دوره ای چک کنید تا اگر شئ ای درون آن گیر کرده بود آن را بیرون بکشید و تمیز کنید زیرا اگر شئ ای در لا به لای فنر قالب گیر کند باعث میشود تا فنر به طور منظم باز و بسته نشود و در نتیجه باعث کاهش عمر فنر قالب میشود.

جهت خرید فنر قالب آبی کلیک کنید

دمای مناسب : یکی از عواملی که باعث شکسته شدن فنر و یا کاهش عمر آن میشود ، درجه حرارت است. توصیه میشود دمای فنر نباید  بیشتر از 245 درجه سانتیگراد شود. اگر دما بیشتر شود ، فنر قالب خراب میشود و بازدهی فنر نیز کاهش پیدا میکند.

هرگز به فنر قالب ضربه نزنید : یکی دیگر از عواملی که باعث خراب شدن فنر قالب و کاهش طول عمر آن میشود این است که به فنر قالب با چکش به هر دلیلی ضربه بزنیم یا آن را بتراشیم و یا در حین کار به آن ضربه وارد کنیم.

فنر قالب را کوتاه نکنید : برای مثال اگر یک فنر 10 سانتی متری دارید و نیاز شما یک فنر 8 سانتی است ، نباید اقدام به بریدن فنر قالب کنید. زیرا بعد از بریدن ، فنر قالب دیگر کاربردی نخواهد داشت.

عوض کردن تمامی فنر ها به صورت دوره ای : همانطور که گفته شد فنر های قالب یک کالای مصرفی هستند و باید بعد از مدتی آن ها را تعویض کرد. وقتی یک فنر را تعویض میکنیم ، فنر های دیگر که به موازات آن هستند نیز باید تعویض شود. زیرا در غیر این صورت فشار به صورت مساوی روی فنر ها تقسیم نمیشود و در نتیجه فشار بیشتری به برخی از فنر ها وارد میشود که باعث شکسته شدن و یا کمتر شدن طول عمر آن میشود.

جهت خرید فنر قالب سبز کلیک کنید

سختی مناسب محل قرار گیری فنر : فنر های قالب از فولاد های سخت کاری شده تولید شده اند. باید نشیمنگاه های این فنر ها هم از سختی حداقلی برخورددار باشد. پس باید به این نکته توجه کرد که سختی نشیمنگاه های فنر قالب از یه حدی کمتر نباشد.

از فنر های قالب فقط برای کار های فشاری استفاده شود : فنر ها در مدل های گوناگونی تولید میشود. برای مثال فنر های کششی فنر های چرخشی و… که توصیه میشود از فنر های قالب فقط برای کار های فشاری استفاده شود.

فنر های قالب را فشرده نکنید : فنر های قالب را هیچوقت به قدری فشار ندهید که لایه های آن رو هم بنشیند. زیرا این کار طول عمر فنر را خیلی زود کاهش میدهد. در دیتاشیت های فنر قالب مقداری که فنر میتواند فشرده شود نوشته شده است و توصیه میشود بیشتر از آن فشرده نشود.

فنر های قالب را روغن کاری نکنید : فنر های قالب نیازی به روغن کاری ندارند و اگر به آن ها روغن زده شود عمر فنر قالب کاهش میابد.

روغن کاری فنر قالب

محافظت از فنر در برابر عوامل محیطی و مواد شیمیایی : از فنر های قالب باید در برابر خوردگی های محیطی محافظت کرد و جلوی زنگ زدن و… رو گرفت. و یا باید جلوی ریخته شدن مواد شیمیایی روی فنر قالب را گرفت. زیرا تمامی این عوامل باعث ضعیف شدن فنر قالب میشود و در نتیجه عمر فنر قالب کاهش میابد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *