فنر قالب چیست ؟

فنر قالب سازی چیست؟

در این مقاله به مفهوم فنر قالب چیست ؟ میپردازیم. فنر قالب یکی از تجهیزات مهم قالب است . این فنرها معمولا با مفتول هایی با مقطع مستطیل تولید می شوند و متناسب با میزان بار گذاری روی آن ها ، رنگ آمیزی می شود. این فنر ها معمولا دارای استحکام بالا است و به همین سبب در صنایع دیگر هم مرسوم شده است. همچنین در جاهایی که فضا محدود است میایم از فنر هایی استفاده میکنیم که از مفتول های مستطیلی شکل ساخته شده اند. این فنر ها به عنوان فنر استاندارد قالب شناخته میشود. معمولا فنر های قالب نیروی بیشتری را میتوانند نسبت به مقدار فشرده شدنشان تولید کنند. در ساخت فنر قالب از فولاد های روغنی و کروم استفاده میشود. کروم باعث مقاوم تر شدن فنر قالب در برابر سایش میشود ، به همین دلیل در ساخت فنر قالب از کروم استفاده میکنند تا سایش کمتر و در نتیجه عمر بیشتری داشته باشد. فنر قالب سبز رنگ برای بار های خیلی سبک ، فنر قالب آبی رنگ برای بار های نیمه سنگین ، فنر قالب قرمز رنگ برای بار های سنگین و فنر قالب زرد برای بار های فوق سنگین میباشد.

از فنر های قالب در صنعت های گوناگونی استفاده میشود، از جمله قالب های تزریق پلاستیک، آهنگری، ریخته گری، قالب های برشی، کششی، فرم دهنده، خم کننده و…

در ادامه بیشتر با این محصول آشنا می‌شوید.

در فیلم زیر ، توضیحات بیشتری راجب فنر قالب و نکاتی راجب خرید فنر قالب گفته شده است. همچنین جهت خرید فنر قالب در رنگ های مختلف سبز ، آبی ، قرمز و زرد با شماره تلفن 02166396127 تماس بگیرید.

در هنگام تولید فنر ، فنر های قالب میتوانند در جهت چرخش عقربه های ساعت و یا خلاف جهت عقربه های ساعت پیچیده شوند. اما چون بار ( فشار )‌ از بالا و پایین فنر ها بهشون اعمال میشه پس جهت فنر مهم نیست. هنگام خرید فنر باید به میزان باری که قراره فنر تحمل کنه توجه کنید و متناسب با بار رنگ مناسب رو خریداری کنید. همانطور  که بالاتر گفته شد فنر قالب در چهار رنگ سبز ، آبی ، قرمز و زرد تولید شده که به ترتیب رنگ سبز برای بار های سبک و رنگ زرد برای بار های خیلی سنگین است. همچنین توصیه میشه که اگر امکانش هست به جای یک عدد فنر قالب از چند عدد فنر قالب استفاده کنید تا  نیرو به صورت یکنواخت توزیع شود. فنر ها باید طوری نصب شوند که انحراف نداشته باشند و در جای خود کج نباشند. همچنین هنگام خرید باید به قطر داخلی و قطر بیرونی فنر قالب توجه کنید.

فنر های قالب یک قطعه مصرفی بوده و باید بعد از اینکه خاصیت خود را از دست داد تعویض شود. توصیه میشود هنگام عوض کردن فنر قالب ، تمامی فنر ها را تعویض کنید که نیرو به صورت یکسان بین فنر ها تقسیم شود. در غیر اینصورت نیرو به صورت یکسان بین فنر ها تقسیم نمیشود.

همچنین توصیه میشود به هیچ وجه فنر های قالب رو برای تغییر طول یا قطر آن سنگ زنی نکنید. زیرا بعد از سنگ زنی، فنر قالب دیگر خاصیت قبل را نخواهد داشت.

همانطور که گفته شد فنر قالب رنگ سبز برای بار های سبک و فنر قالب رنگ آبی برای بار های متوسط و فنر قالب قرمز برای بار های سنگین و فنر قالب زرد برای بار های خیلی سنگین استفاده میشود. در هنگام خرید باید به رنگ متناسب با نیاز خودتون رو تهیه کنید. همچنین برای خرید فنر قالب باید طول فنر و قطر بیرونی فنر رو هم بهش توجه داشته باشید.

قطر بیرونی فنر قالب طول فنر قالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *