در این مقاله سوالات شما عزیزان در ارتباط با تجهیزات قالب، دسته بندی و مطرح گردیده است. شما نیز می توانید سوالات خود را از طریق سایت یا شبکه های اجتماعی برای ما ارسال فرمایید.

فنر بیرون انداز قالب

در قالب های سمبه و ماتریس ممکن است ورق (قطعه کار) در ماتریس بچسبد و خارج نشود در این موقع با بسته شدن قالب یک فنر قالب سازی با قدرت و طول مناسب شارژ شده (جمع شده) و با باز شدن قالب قطعه کار را به بیرون هدایت می کند. به سیستم فوق که به قالب اصلی اضافه می گردد بیرون انداز یا پران می گویند.

فنر قالب پران

ابعاد فنر بیرون انداز یا پران

ابعاد فنر بیرون انداز قالب بستگی زیادی به ابعاد قطعه کار و میزان گیرکردن قطعه کار به قالب دارد. در بعضی از قالب ها حتی با ابعاد بزرگ قطعه کار با یک فشار کوچک از قالب جدا می شود و در برخی از قالب ها نیروی بیشتری نیاز است. در هر صورت اگر بتوانید مقدار نیرو را محاسبه کنید و یا حدس بزنید با مراجعه به جدول استاندارد فنر قالب می توانید فنر مناسب را بیابید. بعد از پیداکردن فنر با توجه به نیرو، ملاحظات دیگری از نظر قطر، طول و میزان حداکثر جمع شدگی فنر وجود دارد که بایستی به آن توجه کرد. با کمی جستجو درمیابید که چندین فنر مناسب این نیرو هستند. ولی محدودیت های دیگری همچون طول و قطر و حد مجاز جمع شدن فنر تعیین کننده خواهد بود.

انتخاب فنر بیرون انداز قالب

همانطور که گفته شد بعد از تعیین نیروی لازم برای بیرون انداختن قطعه، می توانید قطر و طول فنر را انتخاب کنید. باید توجه داشته باشید که برای هر فنر در جدول استاندارد یک میزان حداکثر جمع شده تعریف شده است (جمع کردن فنر تا حدی که مفتول فنر یا لایه های فنر روی هم بنشیند مجاز نبوده و موجب خرابی فنر می گردد. به اعداد ماکزیمم توجه نمایید). حداکثر میزان مجاز جمع شدن فنر یا Maximum Deflection حداکثر میزان جمع شدن یک فنر است که نباید از آن فراتر روید. اگر محدود شدید، برای دستیابی به نیروی بیشتر چندین فنر را به‌موازت هم استفاده کنید. با تغییر قطر و یا رنگ فنر (فنرها از رنگ سبز به آبی و به قرمز و بعد به زرد قوی تر می شوند) نیز می توانید فنر مناسب را با محدودیت های قالب خود انتخاب کنید. فنرهای آماده فروش را اینجا (فنر قالب سازی) بینید.

طراحی بیرون انداز قالب

 

انتخاب فنر پران قالب

سوال : قالب ساخته شده اما پران یا بیرون انداز ضعیفه، راه حل چیست؟ بعد از ساخته شدن قالب در حقیقت قطر و طول فنر مشخص شده و تقریبا غیر قابل تغییر است و تنها شانس شما تغییر رنگ فنر است (خرید و تعویض فنر قوی تر) همانطور که می دانید رنگ فنرها معرف میزان نیروی آنها است. به عبارت دیگر بدون تغییر ابعاد فنر (با همان ابعاد قبلی) فنر زرد دارای نیوتن متر بیشتر نسبت به فنر قرمز و فنر قرمز بیشتر از آبی و همچنین فنر آبی بیشتر از فنر سبز است (جدول فنر قالب شرکت kalipyansan را ببینید). اما اگر این شانس را نیز ندارید می توانید با در نظر گرفت ملاحظاتی از یک فنر در دل فنر دیگ استفاده کرده و نیوتن متر را بالا ببرید. برای اطلاع بیشتر مقاله و فیلم فارسی (نصب و نگهداری فنر قالب) را ببینید.

فنر اجکتور قالب