طراحی قالب تزریق پلاستیک

یکی از بهترین روش‌ها برای طراحی قطعات پلاستیکی یکنواخت و یکدست، استفاده از قالب است که در این مقاله در رابطه با طراحی قالب تزریق پلاستیک صحبت خواهیم کرد.

قالب تزریق پلاستیک چیست؟

تاریخچه قالب‌سازی تزریق پلاستیک بازمی‌گردد به قرن 14 میلادی که اروپائیان از قالب‌سازی در مجسمه‌سازی و ساخت قالب‌های گچی استفاده می‌کردند.

قالب تزریق پلاستیک تولید وسیعی از محصولات مانند لوازم الکتریکی منزل، ظروف، درب بطری، اجزا داخلی خودرو و غیره را شامل می شود و از دو صفحه فولادی و اجزای دیگر تشکیل می‌گردد.

همچنین قالب تزریق پلاستیک دارای اجزای بسیاری است که مهم‌ترین قسمت‌های آن عبارتند از :

فنر قالب سازی

 • کویته‌های قالب
 • سیستم پران قالب
 • بلوک قالب
 • راهنماهای قالب
 • بوش تزریق
 • صفحه‌های پشت
 • گیربکس
 • و غیره

قالب‌های تزریق پلاستیک را از نظر کلی به دو نوع با راهگاه گرم و با راهگاه سرد تقسیم می‌کنند.

این قالب‌ها از نظر ساختمانی نیز به دو نوع 2 صفحه‌ای و 3 صفحه‌ای تقسیم می‌شوند.

جهت خرید فنر قالب و مشاهده فیلم معرفی فنر قالب kalipyansan کلیک کنید.

قالب تزریق پلاستیک به دو بخش ثابت (نیمه‌ثابت) و متحرک (نیمه‌متحرک) نیز تقسیم می‌شود که در بخش اول مواد گرم تزریقی پلاستیک تزریق می‌شوند و در بخش دوم اغلب سیستم و مکانیزم بیرون‌اندازی قطعات در آن قرار می‌گیرند.

قالب‌های دستگاه تزریق پلاستیک از نظر حفره نیز به دو نوع تک حفره‌ای و چندحفره‌ای تقسیم می‌شوند.

  سیستم اندازه گیری دستگاه تزریق پلاستیک

مزایای  قالب تزریق پلاستیک

استفاده از قالب تزریق پلاستیک برای ساخت قطعات پلاستیکی در بین تولیدکنندگان بسیار محبوب است و از مهم‌ترین ویژگی‌های آن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد :

 • سرعت بالا در تولید
 • تولید قطعات متنوع با فرم هندسی پیچیده
 • سهولت در فرآیند تولید در تیراژ بالا
 • کم کردن هزینه‌های تولید
 • کم بودن مقدار ضایعات در تولید قطعه
 • تولید خودکار قطعات بدون دخالت انسان و از طریق قالب‌های تزریق پلاستیک

استفاده از قالب تزریق پلاستیکی باعث توسعه بسیاری از مشاغل نیز شده است و در برخی موارد حتی باعث شده که قطعات پلاستیکی جایگزین نمونه‌های فلزی، چوبی و شیشه‌ای شوند.

جهت مشاهده کاتالوگ فنر قالب کلیک کنید.

به طور مثال شیشه‌های چراغ اتومبیل امروزی از جنس پلاستیک هستند و توسط دستگاه تزریق پلاستیک تولید می‌شوند.

در سال‌های اخیر با روی کار آمدن نرم‌افزارهای سه‌بعدی قدرتمند، طراحی قالب تزریق پلاستیک به روش سنتی منسوخ شده است.

مدل‌سازی این قالب‌ها به شکل سه‌ بعدی و با نرم‌افزارهای CAD، کتیا (Catia)، سالیدورکس (Solidworks)، اتوکد (Autocad) و غیره صورت می‌گیرد.

فنر قالب تزریق پلاستیک

یکی از اجزای یک قالب تزریق پلاستیک، فنر قالب است. فنرهای قالب فنرهایی خاص هستند که بصورت استاندارد (ISO 10243) تولید می گردد. برای آشنایی بیشتر با این فنر ها بخش مقالات سایت را مطالعه نمایید. این مقالات حاوی فیلم هایی فارسی در رابطه با فنر و طراحی قالب است. ضمنا می توانید فنرهای آماده فروش را در صفحه فنر قالب مشاهده کنید.

ساخت قالب تزریق پلاستیک ارزان

امروزه با گسترش قطعات پلاستیکی، شرکت‎های سازنده قالب تزریق پلاستیک رقابت گسترده‌ای را در تولید باکیفیت ترین قالب‌ها دارند.

برای ساخت یک قالب تزریق پلاستیک عوامل مختلفی را باید در نظر گرفت و هزینه ساخت این قالب نیز به آن‌ها بستگی خواهد داشت که در زیر به برخی از این موارد اشاره می‌کنیم :

 • اندازه و ابعاد قطعه
 • فرم هندسی و میزان پیچیدگی قطعه
 • سوراخ‌ها و حفره‌های ایجاد شده در بدنه قطعه
 • نوع پران قالب
 • داشتن رزه در قطعه کار
 • نوع جنس به کار رفته در ساخت قالب تزریق پلاستیک

برای ساخت قالب تزریق پلاستیک ابتدا باید مدل قطعه پلاستیکی موردنظر را طراحی کرد و سپس با استفاده از انجام محاسباتی خاصی و رعایت اصول استاندارد، طراحی قالب تزریق پلاستیک را انجام می‌گیرد.

با توجه به اینکه طراحی قالب تزریق پلاستیک هزینه بالایی دارد، با تمام دقت و کارایی باید این مهم را انجام داد.

با گذشت زمان و با روی کار آمدن طرح و برنامه‌های کامپیوتری، طراحی ساخت قالب تزریق پلاستیک آسان‌تر شده و امروزه مراحل ساخت آن با سرعت بیش‌تری صورت می‌گیرد.

هرچقدر قطعه پلاستیکی پیچیدگی بیش‌تری داشته باشد، ساخت قالب تزریق پلاستیک نیز زمان بیش‌تری را خواهد برد.

تزریق پلاستیک ایرانی

قیمت قالب تزریق پلاستیک

با اینکه در شروع کار کسب و کار هزینه راه‌اندازی قالب تزریق پلاستیک کمی گران به نظر می‌رسد، ولی در طولانی مدت سود زیادی را عاید فرد هزینه‌ کننده می‌کند.

فاکتور های تاثیر گذار بر روی قیمت قالب تزریق پلاستیک

در ادامه فاکتورهای مختلفی را که بر قیمت قالب تزریق پلاستیک تاثیر می‌گذارند، بررسی می‌کنیم.

نیاز مشتری

ابتدائی‌ترین چیزی که در قیمت قالب تزریق تاثیر دارد، نیازهای مشتریان است، چرا که بر روی عوامل بعدی مانند انتخاب فولاد، تعداد حفره‌ها، فرآیندهای ماشینکاری و فرآیند عملیاتی موثر خواهد بود.

طرح قالب

با انتخاب طرح قالب هزینه مواد هسته و مواد قالب محاسبه می‌شود و درنهایت هزینه عملیات حرارتی برای وزن پایه قالب محاسبه خواهد شد.

هزینه ماشینکاری

در فرآیند ماشینکاری پیچیدگی‌های قطعه و قالب باعث می‌شود هزینه ماشینکاری و قیمت فولاد موردنیاز تغییر پیدا کند

فرآیند قالب گیری تزریقی برای برخی از افراد، گزینه بسیار مناسب اقتصادی محسوب می‌شود و برای برخی دیگر گران خواهد بود که این بستگی به هزینه و سرمایه اولیه‌ای دارد که برای آن می گذارید که در بلندمدت از آن سود خواهید کرد.

خطکش دیجیتال ( آنالوگ )  برای دستگاه تزریق پلاستیک

اگر در زمینه تزریق پلاستیک فعالیت می کنید حتما با خطکش آنالوگ آشنایی دارید. این خطکش های اهمی یا آنالوگ، گاها و به اشتباه خطکش دیجیتال خوانده می شود . شاید دلیل این اشتباه رایج این باشد که اعداد حاصل از این خط کشها بصورت دیجیتال روی دستگاه نمایش داده می شود. برای آشنایی بیشتر با این خطکش ها مقالات (خطکش اهمی چیست؟) را ببینید.

دستگاه تزریق پلاستیک

در سایت کانون ابزار خطکش های متنوعی مناسب دستگاههای تزریق پلاستیک ارائه شده . جهت انتخاب و  خرید خطکش اهمی به سایت فوق مراجعه نمایید.