سنبه پران چیست ؟

پین پران چیست ؟

یکی از تجهیزات مهم مورد استفاده در قالب، سنپه پران یا همان پین پران ejector pins می‌باشد. سنبه ها در مدل های گوناگونی تولید شده است.

سنبه پران کالیپ یان سان

 

خرید فنر قالب

 

کاربرد سنبه پران یا پین پران چیست؟

برای تولید قطعات پلاستیکی هنگامی که تزریق انجام میشود، ممکن است به هر دلیل قطعه از قالب جدا نشود، به همین دلیل، از سنبه استفاده میکنند.

 

دلیل استفاده از سنبه پران

عواملی مانند بافت قطعه کار، جنس قطعه کار یا همان مواد اولیه، عمق قالب و عمق قطعه کار میتواند احتمال چسبیدن قطعه به قالب را بالا ببرد. همچنین برخی از مواد اولیه که در تزریق استفاده میشود، چسبناک تر هستند و همین عامل باعث میشود که بعد از فرایند تزریق برای جداکردن قطعه از قالب نیاز به نیروی بیشتری داشته باشیم.

خرید سنبه پران

 

سنبه پران

اینکه در قالب از چه نوع سنبه پران با چه ابعاد و چه تعدادی باید استفاده شود تماما بستگی به مواد استفاده شده در تزریق دارد. برای مثال قطعه ای که نازک هستش و مواد اولیه اون هم چسبناک نیست باید از پین های ببیشتری برای پخش نیرو استفاده کرد تا از سوراخ شدن یا خراب شدن قطعه جلوگیری شود.

در فیلم زیر کارکرد سنبه پران در تزریق پلاستیک را مشاهده میکنید.

پین پران

 

سمبه پران

البته معمولا سنبه ها را طوری قرار میدهند که به سمتی از قطعه فشار وارد کند که در دید نیست. اما در برخی از قطعه ها اینطور نیست و نمیتوان چنین کاری کرد.

در تصویر زیر یک قطعه ساخته شده از طریق تزریق رو میبینید که جای ضربه سنبه ها روی آن مانده است.

اثر سنبه پران

اثر سنبه پران

 

گاهی با توجه به مواد اولیه استفاده شده در تزریق نمیتوان از پین های سنبه پران استفاده کرد. برای مثال قطعات ساخته شده از لاستیک سیلیکون مایع LSR را به صورت دستی از قالب بیرون میکشند.

 

خرید سنبه پران

نکته مهم این است که باید از سنبه ها به تعداد مناسب استفاده کرد یا از سنبه های با قطر بزرگ تر استفاده کرد، زیرا اگر تعداد سنبه ها کم باشد، هنگام ضربه زدن به قطعه، ممکن است باعث سوراخ شدن قطعه یا آسیب دیدن آن شود.

سنبه های پران به دلیل کاربردی که دارند، باید دارای استحکام بالایی باشند و حین کار نشکنند ، بهمین جهت آنها را از فولاد می سازند.

سنبه های پران در قطر و طول های گوناگونی تولید شده اند که باید متناسب با قالب خود آن هارا تهیه کنید.

در فیلم زیر کارکرد سنبه پران در تزریق پلاستیک را مشاهده میکنید.

 

همانطور که میبینید در تصویر زیر جای ضربه های سنبه پران دیده میشود.  توصیه میشود برای جلوگیری از این اتفاق، سنبه ها را طوری بچینید که نیروی وارد شده به سراسر قطعه توزیع گردد.  همچنین میتوانید سنبه ها را در قسمت های سخت تر قطعه قرار دهید تا جای آن روی قطعه باقی نماند. همچنین بهتر است که موقعیت سنبه ها را روی سطح صاف قطعه قرار بدهید و روی شیب ها قرار ندهید.

اثر سنبه پران

 

انواع سنبه پران

سنبه پران سخت :

این سنبه ها برای اطمینان از ثبات سختی، تحت عملیات حرارتی قرار میگرند. سنبه پران های سخت میتوانند دمای کار را تا 200 درجه سانتیگراد تحمل کنند

 

سنبه پران سخت شده :

این نوع پین ها بسیار سخت تر از پین های سخت هستند. معمولا به عنوان پین های نیتریت h13 نیز شناخته میشود. این نوع از سنبه ها میتوانند دمای بیشتر از 200 درجه سانتیگراد را نیز تحمل کنند.

 

سنبه پران سیاه :

دلیل ساخته شدن سنبه پران سیاه این بود که سنبه بران سخت شده یا همان نیتریت h13 نمیتوانست دمای بیشتر از 600 درجه سانتیگراد را تحمل کند. سنبه پران سیاه با یک سطح سیاه رنگ پوشانده شده است که به آن اجازه میدهد تا روانکاری شود و در دماهای بالاتر از 1000 درجه سانتیگراد نیز مقاومت کند. سنپه پران سیاه یک سنبه گران قیمت است و بیشتر در صنایع خودرو سازی استفاده میشود.

 

قیمت سنبه پران

جهت اطلاع از قیمت سنبه پران یا همان پین پران، با شماره تلفن 02140663543 و یا 09121473023 تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *