تفاوت بلنک زنی و پانچ

سلام . در این بخش از سایت سعی شده بخشی از سوالات شما عزیزان در رابطه با اجزای قالب پاسخ داده شود ما در این بخش سعی داریم در حد توان این سوالات را پاسخگو باشیم.

وقتی یک ورق توسط قالب برش بریده می گردد قطعه جدا شده در حقیقت قطعه کار مورد نظر ماست در این حالت به عملیات عملیات Blanking یا بلنک زنی میگویند. مثلاً وقتی با یک سنبه برش یه قطعه دایره ای شکل از یک ورق جدا می کنیم و قطعه دایره ای شکل در حقیقت قطعه کار ماست در این حالت میگوییم بلنک زنی انجام شده.

جهت خرید انواع  فنر قالب ساخت ترکیه (شرکت kalipyansan) کلیک کنید

بلنک زنی

 

همانطور که در عکس ملاحظه می کنید قطعه ایجاد شده توسط سنبه برش یا همان قطعه قرمز رنگ دایره ای شکل قطعه مورد نظر ما است و قطعه مانده شده که در این شکل Workpiece نام دارد دور ریز عملیات بلنک زنی است.

 

پانچ زنی

همانطور که در شکل میبینید پس از انجام پانچ توسط سنبه برش قطعه دایره ای شکل قرمز رنگ به عنوان دور ریز و قطعه آبی رنگ که بر روی ماتریس با عنوان Workpiece مشخص شده همان قطعه کار مورد نظر ماست. زمانی که هدف تولید یک سوراخ بر روی قطعه کار باشد عملیات را Punching میگوییم.

پانچ کردن Punching

وقتی در روی یک ورق به وسیله سنبه برش سوراخ ایجاد میکنیم به این عمل پانچ کردن یا Punching میگوییم. توجه داشته باشید قطعه کاری که توسط سنبه برش جدا شده است دور ریز بوده و قطعه اصلی ورق است.